Remzi Özdemir

Remzi Özdemir


Erdoğan ve Biden görüşmesi sonrası ne olacak?

13 Haziran 2021 - 20:57 - Güncelleme: 13 Haziran 2021 - 21:10

Tüm Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasındaki görüşmeye kitlenmiş durumda.
Bu görüşme Türkiye için gerçekten çok önemli.

Bir süredir ABD ile yaşanan gergin siyasi ilişkiler bu görüşme ile bir anda elbette bitmeyecek. Ancak en azından yeniden bir adım atılacak mı bunu göreceğiz.

Ben olayın siyasi boyutundan çok ekonomik sonuçlarına bakmak istiyorum.

Biden’in elinde Türkiye’ye yönelik sadece S-400 dosyası var.  Türkiye’nin bir süredir Rusya ve Çin ile yakın ilişkileri ABD’yi ciddi anlamda rahatsız ediyor. Türkiye’ye bir NATO üyesi olduğu hatırlatılıyor ve F-35 projesinden çıkartılmamız tehdidin ilk adımıydı.

Türkiye bu görüşmeden eğer istediğini alabilirse öncelikle bir süredir ABD’nin üzerimizde sopa gibi tuttuğu Halkbank davası netleşecek.

Halkbank davası ABD tarafından kasıtlı olarak sonuçlanmıyor. Öncelikle bunun da ortadan kalkması mümkün olacak.

Yine Erdoğan’ın bir süre önce ABD’li işadamları ile yaptığı görüşmelerden net bir sonuç alınamamıştı. Özellikle enerji alanındaki yatırımlar için ABD’li yatırımcılar Erdoğan-Biden görüşmesinin sonucunu bekliyorlar.

Dediğim gibi olumlu bir hava Türkiye’ye 10 milyar dolar civarında bir enerji yatırımı getirebilir.
Bu da Türkiye’nin rahat bir nefes almasına yol açacak.

Nitekim bu beklentiyle dolar 8.800 seviyesinden Cuma günü kapanıştı 8.360 TL’ye kadar geriledi.
Eğer her şey olumlu giderse doları yeniden 8 liranın altında bile görmemiz mümkün olabilir.

YA OLUMSUZLUK?
Tabii ki şu ana kadar hep olumlu tablodan bahsettik. Buradan olumsuz çıkacak bir sonuç piyasaları olumsuz etkileyebilir. Ancak ABD’nin Türkiye’yi kaybetmek istememesi ve Rusya’ya daha da yakınlaşmaması için burada ipleri kopartmayacaktır.

Buradan ciddi anlamda olumsuz bir sonuç çıkma olasılığı çok az. Ancak bir başka sorunumuz daha olacak.
O da Rusya!

Rusya Türkiye’nin yeniden ABD ile yakınlaşmasından çok rahatsız. Yine bir süre önce S-400 için gündeme gelen Girit modeli, Türkiye ile Rusya’nın arasında soğuk rüzgarlar esmesine neden olmuştu. Bu nedenle aylardır Rusya Türkiye’den gelen sebze ve meyveleri ülkesine sudan bahanelerle sokmuyor.

Yine milyonlarca Rus turist, Rusya’nın politik tavrı nedeniyle Türkiye’de tatil yapamıyor. Rusya her ne kadar bunun politik bir karar olmadığını açıklasa da aslında olayın arsasında bal gibi politik tavır var. Nitekim uçuşların yeniden başlatılması için yapacağı değerlendirme toplantısını 22 Haziran’a bırakmasının da arkasında yatan neden o!

Sonuç olarak Türkiye zor bir hafta geçirecek.

Bir tarafta ABD bir tarafta Rusya!

YORUMLAR

  • 0 Yorum